1) Kvalita

Nejdůležitější je výstupní obrazová kvalita systému. Kvalita se dá rozdělit do několika kategorii, která je vždy závislá na ceně pořizovaného kamerového systému.

 • Analogový systém – nejzastaralejší systém s nejnižší zobrazovací kvalitou, který je díky HDCVI a IP technologii na ústupu. Maximální rozlišení kamer D1 - 720x576 bodů. Jeho velkou výhodou jsou pořizovací ceny, na které se dostávají díky velkému ústupu technologie. Doporučení: Zvážil bych investici do takového systému. Doporučuji raději zvolit technologii HDCVI.
 • HDCVI technologie – je ideální náhradou analogového systému, technologie funguje již na stávající kabeláži (koaxiální kabel, UTP s převodníkem po krouceném páru). Rozlišení kamer začínají na 1280 x 720 bodů a k dispozici jsou již kamery s HD rozlišením (1980 x 1080) Ideální volba poměru/ceny/výkonu
 • IP technologie – je dnes nejrychleji rostoucím systémem, který má obrovské možnosti ve výsledné kvalitě. Nejčastěji začínají na 1Mpix rozlišení, ale mohou se dostat až na 29Mpix, takové kamery se používají na letištích, sportovních stadionech, v průmyslu, … Ceny těchto kamer (29Mpix) se vyšplhají na statisíce. Dnes jsou nejpoužívanější kamery s FULL HD rozlišením (1980 x 1080), cenou se pohybují okolo 5,5tis ,ale s výslednou kvalitou budete opravdu spokojeni.

2) Počet kamer

Podle množství kamer v systému musíme zvolit vhodné záznamová zařízení, která jsou rozdělená do kategorií podle počtu vstupů na kameru. Na výběr jsou možnosti 4, 8, 16, 32 až 64 vstupů. V praxi to znamená, že když potřebujete šest kamer, musíte zvolit záznamové zařízení s 8-mi vstupy.

Pro rodinné domy stačí záznamové zařízení se 4-mi vstupy.

Doporučení: Jestli zvažujete instalaci 8 kamer na systém, doporučujeme zvážit koupi záznamového zařízení, které pojme 16 kamer, protože z praxe máme zkušenosti, že kamerové systémy se často rozšiřují. Vyhnete se tak velké finanční investici do nového záznamového zařízení. Cenový rozdíl mezi záznamovým zařízením s 8 a 16ti vstupy je zanedbatelný.


3) Typ kamer

Kamery se rozděluji do několika kategorii dle místa použití.

 • Kompaktní kamery
 • Dome kamery (anti-vandalové provedení)
 • Boxové kamery
 • PTZ otočné kamery
 • Skryté kamery

Doporučení: S výběrem vhodných kamer si nechejte poradit od montážní firmy. Výjimkou nejsou kamerové zkoušky přímo na místě objektu, které pomohou při správném výběru.


4) Délka záznamu

Je vždy závislá na množství a velikosti rozlišení kamer. Většinou délka záznamu na 14 dní je dostačující. Zde je kalkulačka, kde si můžete vypočítat potřebnou délku záznamu nebo velikost disku: http://dahua.sk/kalkulacka/


5) Ostatní

 • Před samotným objednáním si vyzkoušejte práci s dodávaným softwarem ke kamerovému systému. Stává se že jsou uživatelsky složité a jejich práce s nimi jsou zdlouhavé a nepříjemné. Z praxe to pak znamená, že se potom jejich uživatele snaží vyhnout práci s nimi. Obrovskou výhodou je česká / slovenská jazyková verze.
 • zjistěte si zda má dodávaný systém možnost vzdáleného přístupu pro vaše mobilní zařízení (tablet, mobil)
 • vždy si zkontrolujte, že Vám firma nabízí správnou odolnost kabeláže. Dost často se stává, že se do venkovního prostředí použije kabeláž, která je určená do vnitřního prostředí a za pár let se objeví problémy na systému.

Referenční klienti:

Referenční klienti
Copyright © 2015 Tomáš Koníček, s.r.o. | webdesign 321 Creative People 321 Creative People